Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Dolny Śląsk Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Dentysta Wrocław, Stomatolog Wrocław - MedicaDent 20-18500 PLN
Toruńska 2d Wrocław,
Dolnośląskie 51-164 +48 71 721 10 14
+48 734 497 901
kontakt@medicadent.pl

Jak dbać o implanty zębowe?

Jak dbać o implanty zębowe?

Implanty zębowe stają się coraz popularniejszą formą uzupełnienia braków w uzębieniu. Chociaż reprezentują one wysoką jakość i trwałość, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, podobnie jak naturalne zęby. Aby zachować ich funkcjonalność i estetyczny wygląd na wiele lat, konieczne jest przestrzeganie zasad właściwej higieny. Poznaj kluczowe wskazówki, jak dbać o implanty zębowe, jakie praktyki pielęgnacyjne należy stosować, i dlaczego regularne wizyty u stomatologa są niezbędne dla zachowania zdrowia Twojego uśmiechu.

Implanty zębowe - Dlaczego powinniśmy o nie dbać?

Implanty zębowe składają się z implantu (najczęściej wykonanego z tytanu) oraz korony. Ze względu na ich budowę oraz formę zabiegu, nie przylegają ściśle do dziąsła. Tworzą się szczeliny, w które mogą dostawać się resztki pokarmu oraz drobnoustroje. Między innymi dlatego należy przestrzegać reguł pielęgnacji implantów, które zapewnią nie tylko estetyczny wygląd nowego zęba, ale także ochronią przed niebezpiecznymi infekcjami.

Dbanie o implant zębowy bezpośrednio po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu przez pierwsze dwie godziny nie można przyjmować zarówno pokarmów jak i płynów. Dopiero po tym czasie, można napić się zimnej wody. Po czterech godzinach od wykonania zabiegu można spożyć swój pierwszy posiłek - najlepiej, aby miał formę płynną i zachował chłodną lub pokojową temperaturę. Ciepłe jedzenie oraz napoje należy wyeliminować na co najmniej pełną dobę. Niebezpieczne dla stanu implantu jest także palenie papierosów oraz picie alkoholu, dlatego na czas gojenia się rany (lub chociaż kilka dni) należy zrezygnować z tych nawyków.

Pielęgnacja implantu stomatologicznego w pierwszych dniach

Przez pierwsze dni po wykonaniu implantu jamę ustną należy myć szczoteczką pozabiegową. Absolutnie nie wolno dotykać rany palcami, gdyż może to doprowadzić do zakażenia. W celu zapewnienia czystości przestrzeni wokół implantu buzię należy płukać specjalnym płynem antyseptycznym. Pomaga on w pozbyciu się wszelkich bakterii, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i stanu uzębienia. Aby dobrać jak najlepszy środek, najlepiej zapytać o poradę swojego dentystę, który zajmuje się implantologią.

Codzienna higiena implantu zębowego

Implanty nie są prawdziwymi zębami, a więc nie przewodzą impulsów nerwowych (nie bolą), nie są także narażone na zniszczenie przez próchnicę. Nie oznacza to jednak, że można zaniedbywać ich higienę. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może doprowadzić do infekcji przestrzeni między implantem, a w konsekwencji jego utraty.

Okres wygajania implantów po zabiegu to około 3 miesiące. W tym czasie głównym celem implantu jest zrośnięcie się z kością. Jeżeli dojdzie do zapalenia dziąseł, ten proces może zdecydowanie się wydłużyć, a nawet stać się niemożliwy.

Prawidłowa pielęgnacja implantu zębowego — jak to robić?

Prawidłowa pielęgnacja implantów zębowych jest kluczowa dla zachowania ich funkcjonalności oraz estetyki na długie lata. Dlatego przede wszystkim implant należy:

Regularnie szczotkowanie

Należy stosować szczoteczki o miękkim włosiu ,delikatnie, ale skutecznie czyścić implant oraz przyległe dziąsła. Szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku. To pomoże usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną, zapobiegając infekcjom.

Użycie nici dentystycznych

Specjalne nici lub taśmy dentystyczne, przeznaczone do użytku przez osoby z implantami, są niezbędne do czyszczenia przestrzeni między zębami oraz wokół implantu. Delikatne czyszczenie tych obszarów co najmniej raz dziennie zapobiega gromadzeniu się płytki i rozwojowi chorób dziąseł.

Płukanki do ust

Regularne płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami antybakteryjnymi może wspomagać eliminację bakterii, które nie zostały usunięte podczas szczotkowania i użycia nici. Płukanki te pomagają również w utrzymaniu odpowiedniego pH w jamie ustnej.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowej oraz szczeliny między implantem a dziąsłem, najlepiej używać irygatora. Strumień wody dokładnie umyje trudno dostępne miejsca i pozbędzie się wszelkich resztek pokarmu, bakterii i innych drobnoustrojów.

Jak często odwiedzać stomatologa posiadając implanty?

Dla zachowania zdrowia i funkcjonalności implantów zębowych, zaleca się regularne wizyty u stomatologa, co najmniej dwa razy w roku. Częstotliwość tych wizyt może być jednak dostosowana do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta.
Regularne kontrole umożliwiają profesjonalne czyszczenie implantów oraz monitorowanie ich stanu, co jest kluczowe do wczesnego wykrywania i zapobiegania potencjalnym problemom. Ponadto, stomatolog może dostosować zalecenia dotyczące pielęgnacji domowej, aby zapewnić długotrwałą trwałość i estetykę implantów. Regularne wizyty są więc niezbędne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej i długowieczności implantów zębowych.