Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Dolny Śląsk Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Stomatolog Wrocław, dentysta Wrocław - MedicaDent 20-18500 PLN
Toruńska 2d Wrocław,
Dolnośląskie 51-164 +48 71 721 10 14
+48 734 497 901
kontakt@medicadent.pl

Jak należy dbać o implanty zębowe?

Jak należy dbać o implanty zębowe?

Implanty zębowe stają się coraz popularniejszą formą uzupełnienia uzębienia. Wbrew pozorom, ich posiadanie nie oznacza, że można zrezygnować z codziennej higieny jamy ustnej. Dlaczego i jak należy dbać o implanty zębowe, aby posłużyły przez wiele lat?

Implanty Wrocław - pielęgnacja po zabiegu

Implanty zębowe składają się z implantu (najczęściej wykonanego z tytanu) oraz korony. Ze względu na ich budowę oraz formę zabiegu, nie przylegają ściśle do dziąsła. Tworzą się szczeliny, w które mogą dostawać się resztki pokarmu oraz drobnoustroje. Między innymi dlatego należy przestrzegać reguł pielęgnacji implantów, które zapewnią nie tylko estetyczny wygląd nowego zęba, ale także ochronią przed niebezpiecznymi infekcjami.

Bezpośrednio po zabiegu przez pierwsze dwie godziny nie można przyjmować zarówno pokarmów jak i płynów. Dopiero po tym czasie, można napić się zimnej wody. Po czterech godzinach od wykonania zabiegu można spożyć swój pierwszy posiłek - najlepiej, aby miał formę płynną i zachował chłodną lub pokojową temperaturę. Ciepłe jedzenie oraz napoje należy wyeliminować na co najmniej pełną dobę. Niebezpieczne dla stanu implantu jest także palenie papierosów oraz picie alkoholu, dlatego na czas gojenia się rany (lub chociaż kilka dni) należy zrezygnować z tych nawyków.

Przez pierwsze dni po wykonaniu implantu jamę ustną należy myć szczoteczką pozabiegową. Absolutnie nie wolno dotykać rany palcami, gdyż może to doprowadzić do zakażenia. W celu zapewnienia czystości przestrzeni wokół implantu buzię należy płukać specjalnym płynem antyseptycznym. Pomaga on w pozbyciu się wszelkich bakterii, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i stanu uzębienia. Aby dobrać jak najlepszy środek, najlepiej zapytać o poradę swojego dentystę, który zajmuje się implantologią.

Codzienna higiena - implanty Wrocław

Implanty nie są prawdziwymi zębami, a więc nie przewodzą impulsów nerwowych (nie bolą), nie są także narażone na zniszczenie przez próchnicę. Nie oznacza to jednak, że można zaniedbywać ich higienę. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może doprowadzić do infekcji przestrzeni między implantem, a w konsekwencji jego utraty.

Okres wygajania implantów po zabiegu to około 3 miesiące. W tym czasie głównym celem implantu jest zrośnięcie się z kością. Jeżeli dojdzie do zapalenia dziąseł, ten proces może zdecydowanie się wydłużyć, a nawet stać się niemożliwy.

W związku z tym do codziennej pielęgnacji jamy ustnej potrzebny jest odpowiedni sprzęt oraz praktyka. Przede wszystkim implant należy oczyszczać szczoteczką z delikatnym, miękkim włosiem. Dzięki temu uniknie się podrażnienia wrażliwej tkanki. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowej oraz szczeliny między implantem a dziąsłem, najlepiej używać irygatora. Strumień wody dokładnie umyje trudno dostępne miejsca i pozbędzie się wszelkich resztek pokarmu, bakterii i innych drobnoustrojów. Warto także stosować nić dentystyczną, którą większość osób posiada w swoim zestawie do higieny jamy ustnej. Zalecane jest także płukanie jamy ustnej specjalnymi płukankami przeznaczonymi do implantów, aby zadbać o odpowiednie pH, chroniące przed rozwojem stanów zapalnych. Powyższe czyszczenie należy wykonywać rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku.

Implanty zębowe mogą służyć swojemu właścicielowi nawet dożywotnie. Warunkiem jest przestrzeganie opisanych powyżej praktyk i wizyty u stomatologa co najmniej dwa razy w roku.