Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Dolny Śląsk Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Stomatolog Wrocław, dentysta Wrocław - MedicaDent 20-18500 PLN
Toruńska 2d Wrocław,
Dolnośląskie 51-164 +48 71 721 10 14
+48 734 497 901
kontakt@medicadent.pl

Jak dbać o higienę jamy ustnej po założeniu aparatu ortodontycznego?

Jak dbać o higienę jamy ustnej po założeniu aparatu ortodontycznego?

Na założenie aparatu ortodontycznego decydują się osoby w każdym wieku. Równe uzębienie niesie za sobą nie tylko zalety estetyczne, ale również zdrowotne. Aby uśmiech olśniewał, a zęby nie ulegały zniszczeniu, trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej.

Mycie zębów szczoteczką ortodontyczną

W celu dbania o stan zębów w czasie noszenia aparatu ortodontycznego zalecane jest zakupienie specjalnej szczoteczki ortodontycznej. Posiada one włosie różnej długości, z rowkiem w środku, które układa się w literę „V”. Dzięki swojej budowie jest w stanie dotrzeć do powierzchni zęba znajdującej się pod drutem, nie uszkadzając całej konstrukcji aparatu.
Zęby należy szczotkować co najmniej trzy razy dziennie, po każdym posiłku - szczególnie słodkim. Dzięki temu zmniejsza się szanse na pozostawanie osadu, a tym samym powstawanie przebarwień i próchnicy.

Dbanie o higienę z Irygatorem i nicią dentystyczna

Nawet na co dzień niektóre zakamarki jamy ustnej, jak np. szczeliny międzyzębowe, są ciężko dostępne dla zwyczajnej szczoteczki. W celu oczyszczenia tych przestrzeni najlepiej użyć irygatora. Dzięki silnemu strumieniowi wody jest w stanie pozbyć się resztek pokarmu i osadów, które mogą powodować próchnicę czy zapalenia dziąseł.
Na rynku dostępne są także specjalne nici dentystyczne oraz szczoteczki jednopęczkowe. Z ich pomocą można wyczyścić przestrzenie znajdujące się pod aparatem, jak i sam aparat ortodontyczny. Są proste w użyciu i bezpieczne dla zgryzu.

Używanie płynu do płukania jamy ustnej

Oprócz specjalistycznych szczoteczek i irygatora, do trudno dostępnych miejsc warto używać ortodontycznego płynu do płukania jamy ustnej. Posiada on liczne właściwości antybakteryjne i odświeżające, dzięki którym ogranicza powstawanie płytki nazębnej. Płyn najlepiej stosować wraz z każdym myciem zębów.

Odpowiednia dieta

Jednym z zagrożeń, jakie czyhają na osoby niedbające o higienę jamy ustnej, są przebarwienia zębów. Osoby, które zakładają aparat ruchomy, mogą pozwolić sobie na nieco większą dowolność w produktach, jakie spożywają. Wystarczy, że przed posiłkiem zdejmą aparat, a po zjedzeniu dokładnie umyją zęby za pomocą szczoteczki i nici dentystycznej.

Na co powinny uważać osoby noszące aparat ortodontyczny stały?

Natomiast osoby ze stałym aparatem ortodontycznym powinny być bardziej uważne. Nie wolno spożywać twardych produktów jak np. orzechy, aby nie uszkodzić aparatu. Powierzchnia zęba (dokładniej szkliwo), która znajduje się pod zamkiem do niego przyklejanym, na koniec leczenia może mieć inną barwę niż reszta zęba. Dlaczego? Ponieważ przez cały okres prostowania zgryzu była osłonięta przed jedzeniem i piciem, co mogło chronić ją przed odbarwieniami. Dlatego na czas noszenia aparatu należy zmniejszyć ilość pokarmów barwiących jak owoce leśne, buraki czy czerwone wino.

Należy także uważać na słodkie napoje oraz inne łakocie. Cukier osadzający się na płytce nazębnej może powodować infekcje oraz próchnicę. Trzeba również pamiętać o dokładnym szczotkowaniu, najlepiej po każdym posiłku.

Regularne wizyty u ortodonty

Oczywiście każde prawidłowe leczenie wad zgryzu nie obejdzie się bez regularnych wizyt u ortodonty. W zależności od programu leczenia należy pojawiać się na fotelu stomatologicznym raz w miesiącu lub co dwa miesiące. Podczas wizyty sprawdzany jest stan aparatu oraz dokonuje się regulacji drutów, wymiany gumek w zamkach i innych elementów. Ortodonta sprawdza, czy prostowanie zębów przebiega zgodnie z planem i przy okazji może udzielić rad dotyczących dalszej pielęgnacji uśmiechu.