Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Dolny Śląsk Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Stomatolog Wrocław, dentysta Wrocław - Gabinet stomatologiczny 20-18500 PLN
Toruńska 2d Wrocław,
Dolnośląskie 51-164 +48 71 721 10 14
+48 734 497 901
kontakt@medicadent.pl

Kiedy stosuje się mikroimplanty ortodontyczne?

Kiedy stosuje się mikroimplanty ortodontyczne?

Mikroimplanty ortodontyczne stanowią jedną z największych innowacji ostatnich lat, która w sposób znaczący usprawniła leczenie wad zgryzu. Choć ich nazwa może sugerować powiązania z tradycyjnymi implantami, które wstawia się w miejsce utraconych zębów, mikroimplanty (zwane zamiennie miniimplantami) wyglądają jednak zupełnie inaczej i – przede wszystkim – mają inne przeznaczenie. Sprawdź, czym dokładnie są mikroimplanty ortodontyczne i dowiedz się, kiedy warto je zastosować.

Czym są mikroimplanty ortodontyczne?

Miniimplanty w środowisku medycznym słusznie zostały okrzyknięte najnowszym wynalazkiem ortodoncji. Mikroimplanty ortodontyczne swoją budową przypominają niewielkich rozmiarów śrubkę umieszczaną w kości szczęki lub żuchwy, pomiędzy korzeniami. Wykorzystuje się je do tzw. czasowego zakotwienia w trakcie leczenia ortodontycznego – są niewielkie i mało widoczne.

Kiedy stosuje się mikroimplanty?

Mikroimplant ortodontyczny pełni funkcję mechanicznego ogranicznika, który zapobiega przesuwaniu się zęba lub całej grupy zębów w trakcie leczenia wady zgryzu. Dzięki temu umożliwia grupowe przemieszczenia zębów do wyznaczonych pozycji, pozwalając jednocześnie na stabilizację zębów, których ruch jest niepożądany. Należy zaznaczyć, że aparat ortodontyczny oddziałuje na całe uzębienie, podczas gdy zamocowanie mikroimplantów niweluje niektóre siły, co daje szerokie możliwości dla ortodonty. Miniimplanty umożliwiają bowiem mniej inwazyjne leczenie nawet bardzo skomplikowanych wad zgryzu, które wcześniej wymagały interwencji chirurgicznej.

Miniimplanty ortodontyczne znajdują zastosowanie m.in. u pacjentów, u których pojawia się konieczność wyprostowania korzeni bądź potrzeba przeprowadzenia ściągania zębów zatrzymanych do łuków zębowych. Mikroimplanty wykorzystuje się także w trakcie intruzji zębów, korygowania ich położenia lub w celu zamknięcia łuków po usunięciu zębów. Warto dodać ponadto, że śruby ortodontyczne umożliwiają wykonywanie drobnych korekt zgryzu bez konieczności przeprowadzania kompletnego leczenia z użyciem stałego aparatu ortodontycznego na wszystkie zęby.

Jak zakłada się miniimplanty ortodontyczne na zęby?

Założenie miniimplantów ortodontycznych to stosunkowo prosty i nieinwazyjny zabieg, polegający na wkręceniu niewielkiej śrubki w kość szczęki lub żuchwy. Przed wszczepieniem mikroimplantu wykonuje się zdjęcie RTG, na podstawie którego lekarz ocenia następnie stan kości pacjenta i ustala dokładne miejsce wprowadzenia śruby ortodontycznej. Miniimplanty są stosowane tymczasowo – dokładny czas leczenia zależy od potrzeb konkretnego pacjenta i zaleceń specjalisty (zwykle trwa od miesiąca do roku).

Mikroimplanty ortodontyczny – czy boli przy zakładaniu?

Wprowadzenie mikroimplantu ortodontycznego do kości to zabieg, który przeprowadza się każdorazowo w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu jest on całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki dyskomfort – wówczas zaleca się stosowanie przez kilka pierwszych dni diety pozbawionej twardych pokarmów.

Czy możliwe są powikłania przy mikroimplantach?

Dla pacjentów, którzy oczekują na mikroimplanty ortodontyczne, powikłania stanowią z pewnością jedną z najważniejszych kwestii. Ich ryzyko jest w tym przypadku niewielkie – powikłania występują bardzo rzadko. Miejsca po mikroimplantach u większości pacjentów goją się szybko i bez większych problemów.

Warto również zaznaczyć, że budowa miniimplantu ortodontycznego nie pozwala na jego integrację, co oznacza, że wprowadzona śruba nie zrośnie się z kością wyrostka zębodołowego. Mikroimplanty są ponadto niewielkich rozmiarów, dzięki czemu okazują się łatwe do sprawnego usunięcia po zakończonym leczeniu ortodontycznym.

Mikroimplanty ortodontyczne – cena we Wrocławiu

Miniimplanty usprawniają leczenie ortodontyczne w sposób, bez którego wiele skomplikowanych wad zgryzu byłoby niemożliwych do skorygowania bez bardzo inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Wykorzystanie mikroimplantu w praktyce ortodontów pozwala również znacząco skrócić czas leczenia. Cena pojedynczego mikroimplantu oscyluje wokół kwoty 700-1000 zł – w zależności od wybranego gabinetu i konkretnych potrzeb pacjenta.