Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Dolny Śląsk Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Stomatolog Wrocław, dentysta Wrocław - Gabinet stomatologiczny 20-18500 PLN
Toruńska 2d Wrocław,
Dolnośląskie 51-164 +48 71 721 10 14
+48 734 497 901
kontakt@medicadent.pl

Aktualności

Klinika stomatologiczna a stomatolog – jakie są różnice?

Medicadent-gabinet

W Polsce możemy pochwalić się jednymi z najlepszych specjalistów z zakresu implantologii i protetyki w Europie. Już teraz na leczenie do naszych ekspertów przyjeżdżają pacjenci z Niemiec, Skandynawii oraz Anglii. Polska stomatologia osiągnęła wysoki poziom, który doceniany jest przez obywateli wielu krajów. Warto zastanowić się, czy każdy gabinet stomatologiczny wpisuje się w standardy, jakie są przypisywane polskim lekarzom. Czy wszędzie, zarówno w klinice, jak też w zwykłym gabinecie stomatologicznym otrzymamy taką samą pomoc oraz wsparcie. Czy klinika stomatologiczna we Wrocławiu jest tym samym, co mały gabinet w tym samym mieście?
Zgodnie z definicją, gabinet jest specjalistycznym pomieszczeniem pracy specjalistów, w tym przypadku stomatologa. Kliniką określamy, zgodnie z definicją, specjalistyczny oddział w szpitalu lub osobny budynek, w którym oprócz leczenia pacjentów prowadzone są prace naukowe i dydaktyczne. Już z tych krótkich opisów możemy więc wywnioskować, że klinika różni się od gabinetu stomatologicznego. Nie znaczy to jednak, że jest ona czymś lepszym. Praca zatrudnionych w klinice specjalistów, skoncentrowana jest na nieustannym rozwoju, którego efekty są kluczowe dla tej konkretnej dziedziny medycyny.

Gabinet a klinika stomatologiczna z Wrocławia – co łączy te dwa miejsca?

Należy wiedzieć, że w obu tych miejscach otrzymamy pomoc z zakresu leczenia stomatologicznego. Stomatologia jest bardzo szeroko pojętą dziedziną medycyny, którą możemy podzielić na jeszcze wiele mniejszych obszarów. Wszystkie jednak skoncentrowane są na leczeniu zębów, przyzębia oraz wszelkich tkanek jamy ustnej. W gabinecie i klinice stomatologicznej pracują lekarze o odpowiednich kwalifikacjach. Warunkiem możliwości wykonywania tego zawodu jest ukończenie studiów medycznych o właściwej specjalizacji stomatologicznej. Podobnie, jak w klinice, także w gabinecie stomatologicznym mamy szansę skorzystać z różnych technik leczenia w zależności od problemu i poziomu jego zaawansowania. Każda placówka medyczna koniecznie musi wyróżniać się sterylną czystością, a pracujący w niej zespół przestrzegać restrykcyjnych zasad higieny. Jest to weryfikowane i regularnie sprawdzane przez Kontrolę Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Pod tym względem gabinet i klinika są podobne, podlegają tym samym zasadom higieny pracy.
Mimo tylu podobieństw występują również różnice. Klinika stomatologiczna i gabinet nie są określeniami, których możemy użyć w kontekście tych samych placówek medycznych. Poświęćmy więc nieco więcej uwagi różnicom między nimi. Czym różni się klinika stomatologiczna od gabinetu stomatologicznego?

Dostęp do wielu specjalistów i szerokiego zakresu usług

Stomatologia jest dziedziną składającą się z wielu specjalizacji. Wyróżniamy m.in. higienę i profilaktykę, która dotyczy regularnych przeglądów zębów, a także piaskowania, fluoryzacji, skalingu i lakowania. Mówiąc o stomatologii estetycznej, mamy na względzie przede wszystkim wybielanie zębów, ich konturowanie i korygowanie, kosmetyczne wypełnienia, licówki i korony. Leczenie próchnicy z kolei dotyczy leczenia zachowawczego. Jak wiadomo jest to jeden z największych problemów Polaków. Kolejny obszar stomatologii to pedodoncja, dziedzina zajmująca się leczeniem najmłodszych pacjentów, obejmuje okres ząbkowania, profilaktykę ortodontyczną i próchnicy. Jeżeli chcemy zrekonstruować zniszczone zęby i odbudować braki, powinniśmy umówić się na konsultację z protetykiem. Z problemem utraconego zęba najlepiej poradzi sobie implantolog, a wadę koryguje ortodonta. To tylko przykłady obszarów z zakresu stomatologii. Już na podstawie tych kilku można stwierdzić, że wymagają one konkretnej wiedzy i umiejętności, które oferuje m.in. zarówno gabinet jak i klinika stomatologiczna z Wrocławia. Jednak w klinice stomatologicznej możemy spotkać się z większą ilością specjalistów, których może nie posiadać gabinet stomatologiczny. Jednakże nie jest to regułą, ponieważ gabinety stomatologiczne są niezwykle rozwinięte i posiadają coraz więcej specjalistów z zakresu stomatologii, implantologii czy protetyki.
To podstawowa, ale jednocześnie najbardziej znacząca różnica między kliniką stomatologiczną a stomatologiem. W wielu przypadkach mały gabinet jest skoncentrowany na jeden z dziedzin stomatologii i możemy nie otrzymać w nim wsparcia w każdym zakresie leczenia zębów. Podczas wizyty kontrolnej może się okazać, że konieczne jest podjęcie leczenia na kilku obszarach jednocześnie. Klinika stomatologiczna we Wrocławiu oferuje szeroki zakres usług ze względu na wszechstronność zespołu. Obejmuje on stomatologię zachowawczą, ortodoncję, implanty, protetykę, protetykę CEREC, endodoncję, rentgenodiagnostykę, stomatologię estetyczną, stomatologię dziecięcą i profilaktykę.

Wykwalifikowani specjaliści, potwierdzone umiejętności i wykształcenie

W żadnej z dziedzin medycyny nie powinna zdarzyć się sytuacja, że naszym leczeniem zajmuje się lekarz bez odpowiedniego doświadczenia, kwalifikacji czy umiejętności. Mały gabinet stomatologiczny otworzyć może być założony przez stomatologa, który samodzielnie zajmuje się leczeniem stomatologicznym. Większe gabinety stomatologiczne, oferują większą ilość specjalistów, dzięki czemu leczenie jest łatwiejsze dla pacjentów. Takim gabinetem jest właśnie Medicadent, gdzie dzięki wielu specjalistom jesteśmy w stanie zapewnić Państwu leczenie zębów w wielu zakresach. Klinika stomatologiczna to miejsce, gdzie zatrudniona jest zazwyczaj duża ilość specjalistów, którzy poddawani są wieloetapowemu procesowi rekrutacji. Ich umiejętności i wiedza są weryfikowane, co pozwala stwierdzić, w jakim zakresie stomatolog będzie mógł pomóc swojemu pacjentowi. Zarówno klinika stomatologiczna jak i gabinet stomatologiczny we Wrocławiu to przede wszystkim wszechstronny zespół, a nie jeden specjalista. To jeden organizm, składający się z kilkunastu komórek. Wśród nich jest członkini IAO-International Association for Orthodontics od 2008 r., lekarz dentysta zajmujący się leczeniem endodontycznym pod mikroskopem i leczeniem protetycznym również w technice CAD-CAM, specjalista z zakresu chirurgii stomatologicznej, leczenia zapobiegawczego, endodoncji, stomatologii estetycznej i protetyki. Są to więc miejsca, gdzie można skorzystać z leczenia z każdego zakresu stomatologii, ale też jest pewność, że leczenia podejmuje się wykwalifikowany i zweryfikowany podczas rekrutacji lekarz.

Dostęp do zaawansowanej technologii

W przypadku kliniki możliwości technologiczne są większe, co wynika z szerszego obszaru podejmowanych działań, a to oznacza też konieczność współpracy z większą ilością producentów urządzeń i narzędzi medycznych. Stała współpraca bazuje na obustronnych korzyściach, często też z możliwością atrakcyjniejszej oferty. Jednak zarówno klinika stomatologiczna jak i gabinet stomatologiczny z Wrocławia może zaproponować swoim pacjentom m.in. protetykę CEREC. Przy jego pomocy możliwe jest zeskanowanie, zaprojektowanie i wykonanie wszelkiego rodzaju prac protetycznych. Wykorzystywana jest w tym celu wirtualna projekcja trójwymiarowa. Badanie tomograficzne przeprowadzane jest z użyciem tomografu i najwyższej rozdzielczości. Pozwala to na większą precyzję i szczegółowość obrazu.
Zaawansowana technologia pozwala na podjęcie leczenia w zakresie, które bez odpowiedniego urządzenia byłoby niemożliwe. Dotyczy to m.in. udrożnienia kanałów, które bez odpowiedniego powiększanie uważane są na niedrożne, usunięcia złamanych instrumentów endodontycznych czy też innych zabiegów, które wymagają doskonałej widoczności i ponadprzeciętnego oświetlenia. Klinika stomatologiczna we Wrocławiu na tym obszarze korzysta z mikroskopu nowej generacji SmartOPTIC. Duże powiększenie w połączeniu z silnym światłem daje możliwość wykonywania takich czynności, które w normalnych warunkach nie mogłyby zostać przeprowadzone.

Większa dostępność terminów

Dolegliwości związane z uzębieniem często są bardzo dokuczliwe. Nierzadko pojawiają się bez żadnego ostrzeżenia i wymagają natychmiastowej reakcji ze strony specjalistów. W gabinecie zazwyczaj musimy wykazać się dużą cierpliwością, ponieważ termin najbliższej wolnej wizyty jest bardzo odległy. Jednakże nie jest to regułą! W większych gabinetach stomatologicznych spotykamy się z krótkimi okresami oczekiwania na specjalistę, a także, w trudnych przypadkach, możemy liczyć na pomoc od razu. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach każdy kolejny dzień powoduje pogłębienie i nasilenie się problemu. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak długo czekam?
Stomatolog pracujący sam i mający mały gabinet stomatologiczny może w jednej godzinie przyjąć tylko jednego pacjenta. W klinice lub większym gabinecie stomatologicznym, proces rejestracji przebiega w zupełnie inny sposób, ponieważ do dyspozycji pacjentów jest kilku specjalistów. To oznacza, że czas oczekiwania na najbliższą wizytę jest nawet kilkakrotnie krótszy niż u stomatologa. Klinika stomatologiczna i większy gabinet stomatologiczny we Wrocławiu są też czynne w godzinach zarówno porannych i popołudniowych, jak też wieczornym. Nawet osoby pracujące otrzymają dogodny dla nich termin wizyty.

Dlaczego warto wybrać Medica Dent?

Spełniamy wszystkie przedstawione wyżej zalety, dzięki którym zyskujemy przewagę nad małym gabinetem. Dzięki szerokiemu zakresowi usług i wykwalifikowanej kadrze lekarzy Medica Dent może pomóc każdemu pacjentowi niezależnie od rodzaju i stopnia zaawansowania problemu. Korzystamy z najnowszych technologii, zwiększając tym samym skuteczność, bezpieczeństwo oraz efektywność leczenia. Dodatkowo pacjenci mogą liczyć na atrakcyjne ceny, które mają na celu umożliwić wszystkim pacjentom korzystanie z usług naszego gabinetu stomatologicznego. Czas oczekiwania na wizytę został maksymalnie skrócony, co wynika z zatrudnienia wielu specjalistów oraz pomocy asystentek stomatologicznych. Duże znaczenie dla funkcjonowania kliniki ma też system rejestracji, za który odpowiada nie tylko nowoczesne oprogramowanie, ale też odpowiednio przeszkolona rejestratorka. Medica Dent może pomóc pacjentom nie tylko z Polski, ale też z innych krajów. Lekarze posługują się językami obcymi, co ułatwia komunikację, a inny język nie stanowi bariery we wzajemnym zrozumieniu. Kompetencje zespołu potwierdzają liczne certyfikaty, jak np. ukończenia kursów „Praktyczny kurs planowania leczenia ortodontycznego”, „Wpływ terapii aparatami mio funkcyjnymi na rozwój twarzy w okresie uzębienia wczesnego, mieszanego i stałego”, a także „Leczenie wad zgryzu systemem Damona”.
Różnice między kliniką stomatologiczną, a małym gabinetem stomatologicznym są nie tylko duże, ale bardzo znaczące dla komfortu pacjenta, skuteczności leczenia i jego bezpieczeństwa. W kwestii zdrowia nie powinno się uznawać najmniejszych kompromisów, wybór miejsca leczenia i stomatologa musi być świadomi i przemyślany.

Ortodonta a stomatolog, czym się różnią?

Czym zajmuje się ortodonta?

Ortodoncja-w-Medicadent
W miarę rozwoju nauki i medycyny coraz większą uwagę poświęca się prawidłowym relacjom kostnym i zębowym w obszarze jamy ustnej. W gabinecie stomatologicznym zagadnieniem tym zajmuje się lekarz ortodonta. Ortodonta nie tylko skupia się na wadach zgryzu, ale też na wadach kostnych, a w głównej mierze na ich zapobieganiu. Odpowiedni czas leczenia zapewnia optymalne wyniki. Rozwój kostny, który następuje już w łonie matki, należy kontrolować przez cały czas jego wzrostu. Monitoring zapewni dziecku i przyszłemu dorosłemu jak najmniejsze prawdopodobieństwo powstania wad, a w następstwie problemów kostnych.
Nie oznacza to, że każdego noworodka powinien oglądać lekarz ortodonta, a jedynie że wiedza na temat prawidłowego rozwoju bazy kostnej twarzoczaszki powinna być poszerzona o kontrole położnej, pediatrów i lekarzy ogólnych, a także rodziców. Ponieważ dziedzina ta dynamicznie się rozwija, konieczne jest stałe doskonalenie i nowelizacja wiedzy poprzez odpowiednią literaturę i kursy, niejednokrotnie za granicami kraju. W Medicadent – ortodonta Wrocław pozostajemy na bieżąco z najnowszymi badaniami ze wszystkich dziedzin stomatologii i prezentujemy poziom odpowiadający innym, prężnie rozwijającym się ośrodkom na całym świecie.
Każdy ortodonta ma świadomość, jak istotnym czynnikiem w rozwoju szczęki, żuchwy i całej twarzoczaszki są prawidłowe relacje mięśniowe zapewniające właściwy pasaż powietrzny, prawidłowe oddychanie, przełykanie i ssanie. Za wytworzenie prawidłowych warunków do rozwoju kostnego dziecka odpowiedzialne są również język, mięśnie policzków, podniebienie miękkie i mięśnie warg.

W jaki sposób język może wpłynąć na wadę zgryzu?

W przypadku języka kluczowa jest jego praca i ułożenie, które może zostać zaburzone przez, jakby się mogło wydawać, mało istotny element, jakim jest wędzidełko języka. Jeśli wędzidełko nie pozwala na właściwą pracę języka, nie spełni on swojej roli i wpłynie niekorzystnie na rozwój szczęki. W efekcie doprowadzi to do zwężenia szczęki i konieczności leczenia chirurgicznego i ortodontycznego. Podcinając wędzidełko umożliwiamy językowi normalną pracę – dziecko będzie mogło ssać pierś, układać język wysoko na podniebieniu i stymulować go do prawidłowej rozbudowy.

Ponieważ wszystkie struktury tzw. układu stomatognatycznego są ze sobą połączone, ortodonta wie, że nie można mówić o nich w odizolowaniu od innych elementów. Język ma wpływ nie tylko na przełykanie i szczękę, ale i na to, czy będziemy prawidłowo oddychać. Zwężenie szczęki i dolne ułożenie języka utrudnia oddychanie i zwiększa ryzyko wtórnych zakażeń dróg oddechowych. Powietrze powinno przechodzić przez jamę nosową w drodze do płuc, aby zostać ogrzane, nawilżone i odkażone przy wsparciu NO (tlenkiem azotu) z zatok. Dodatkowo, nosowy tor oddychania właściwie rozkłada ciśnienie między jamą ustna a jamą nosową, co wspomaga rozwój tego obszaru. Dzieci, które oddychają przez usta, dostarczają swoim płucom nieoczyszczone, suche i zimne powietrze, co zwiększa zachorowalność na choroby dróg oddechowych. Ustny tor oddychanie sprawia, że szczęka zwęża się i nie zabezpiecza miejsca na zęby stałe, które są większe i jest ich więcej niż zębów mlecznych.
Pierwsza wizyta u ortodonty – kiedy powinna się odbyć?
Jeśli ortodonta ma możliwość leczenia dziecka odpowiednio wcześnie, jest w stanie zmodyfikować wzrost kostny przez właściwie zastosowane trainery, aparaty, ćwiczenia mięśniowe oraz zredukować parafunkcje, np. ssania kciuka.
Po zakończonym okresie wzrostu kostnego, w przypadku wad o umiarkowany i małym nasileniu, jesteśmy w stanie wykorzystać aparaty stałe – hyrax i inne ekspandery do zmiany układu kostnego. W nasilonych przypadkach w grę wchodzi już nie tylko ortodonta, ale i chirurg szczękowo- twarzowy.
Po zakończeniu wzrostu, nie zawsze da się w pełni wyleczyć pacjenta. Ze względu na jego przetrwałe nawyki i pracę mięśni może dochodzić do nawrotów. Dlatego tak ważne jest, aby ortodonta odpowiednio wcześniej zauważył nieprawidłowości. Jest on w stanie wówczas odpowiednio wcześnie zmodyfikować wzrost i zapobiec poważnym konsekwencjom.
W leczeniu dziecka nie mniej istotna jest współpraca ortodonty i rodzica. Leczenie małego człowieka to nie tylko noszenie aparatu i wizyta raz na miesiąc u logopedy. To codzienna praca z dzieckiem, którą porównać można do pracy nad innymi rejonami naszego ciała, np. aby wzmocnić mięśnie czy uzyskać prawidłową rzeźbę ciała chodzimy na siłownię, uprawiamy sport z odpowiednią częstotliwością i wytrwałością. Praca nad mięśniami twarzoczaszki wymaga równie konsekwentnych i mozolnych ćwiczeń, aby przynieść pozytywne efekty.
Leczenie dorosłych pacjentów nie modyfikuje wzrostu, który dawno już został zakończony. Ortodonta lecząc wadę stara się przywrócić prawidłowe relacje kostne i zębowe, a także drożność dróg oddechowych.

Jakie są różnice pomiędzy leczeniem stomatologicznym a ortodontycznym?

Stomatolog to lekarz zajmujący się stanem ogólnym uzębienia. Leczy ubytki, pomaga w utrzymaniu prawidłowej higieny. Uzupełnia braki zębowe, dzięki czemu pacjent może prawidłowo funkcjonować, żuć, trawić. Z jego pomocą stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie otaczające jamę ustną pracują prawidłowo. Lekarz jest pierwszą osobą, do której najczęściej zgłasza się pacjent z
problemami z zakresu jamy ustnej i okolic. Dlatego dużą rolę odgrywa wiedza ogólna, która umożliwia skierowanie pacjenta bezpośrednio do odpowiedniego specjalisty, jakim w tym przypadku jest lekarz ortodonta. Nieprawidłowe ułożenie zębów mlecznych i przechylenie stałych, bóle stawów, ścieranie zębów i nieodpowiednie relacje szczękowe, powinny wzbudzić niepokój u lekarza stomatologa.
Leczenie ortodontycznie to nie tylko ładniejsze ustawienie zebów. Pacjenci zgłaszają się do ortodonty z innymi problemami, typu bóle głowy, migreny, zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych, zaburzenia równowagi, bruksizm (ścieranie zębów). Niejednokrotnie wada zgryzu doprowadza do zaburzeń snu – chrapania, bezdechów sennych, a to wiąże się bezpośrednio z zagrożeniem życia. Ortodonta więc może nie tylko estetycznie, ale i funkcjonalnie poprawić jakość życia pacjenta.
Jakie są różnice pomiędzy ortodontą a stomatologiem?
Odpowiednio poprowadzona współpraca ortodonta-stomatolog ogólny, jest bardzo ważna i może na wielu poziomach ograniczyć konieczność późniejszego leczenia.
Takie elementy, jak wychylone siekacze, szpara niedogryzowa pomiędzy zębami przednimi, przerośnięte wędzidełko języka, niedrożny nos, braki zębowe, nadmierne ubytki próchnicowe, przerośnięte migdałki podniebienne, nosowa mowa, zaburzenia snu, a nawet moczenia nocne czy częste stany zapalne dróg oddechowych powinny wzbudzić czujność rodziców i potrzebę wizyty u ortodonty.
Zdarza się, że lekarz stomatolog nie analizuje wyżej wymienionych objawów i czeka na dalszy rozwój wypadków. Stwarza to zagrożenie dla zdrowia pacjenta, który nie powinien czekać.

Dlaczego Medicadent – ortodoncja Wrocław?

W Medicadent kładziemy ogromny nacisk na całościowe leczenie pacjenta. Pacjent lub rodzic pacjenta najczęściej nie wie z jakiego powodu występuje dany problem. Wie natomiast, że coś go niepokoi i szuka zintegrowanej pomocy. W Medicadent – ortodonta Wrocław, zapewniamy taką pomoc, gdyż działamy zespołowo – lekarz stomatolog, ortodonta, chirurg, protetyk, pedodonta, higienistka. W celu właściwej diagnostyki i leczenia wykorzystujemy dostępne narzędzia technologiczne jak pantomograf, cefalograf, tomograf, cerec i programy diagnostyczne.
Taka współpraca daje nam, i przede wszystkim naszym pacjentom, pewność, że wykorzystujemy wszystkie dostępne środki, aby pomóc i wyleczyć każdy indywidualny przypadek.

Dofinansowanie unijne

unia-europejska
Medicadent Anna Dudziak realizuje projekt pt.: "Wprowadzenie innowacyjnych usług z zakresu kompleksowej diagnostyki i leczenia stomatologiczno-ortodontycznego przez Medica-DENT Anna Dudziak" jest zakup środków trwałych, w tym specjalistycznych urządzeń stomatologicznych, niezbędnych poszerzenia prowadzenia kliniki stomatologicznej.
Projekt usprawni działalność przedsiębiorstwa w zakresie świadczenia usług dentystycznych w klinice stomatologicznej oraz ułatwi obsługę pacjentów.

Projekt zakłada wdrożenie innowacyjnych technologii wspierającej proces precyzyjnego diagnozowania pacjentów.
Głównym celem projektu jest zaoferowanie pacjentom kliniki usług stomatologicznych na najwyższym poziomie przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń stanowiących wyposażenie gabinetów stomatologicznych oraz pracowni implantoprotetyki.

Wartość dofinansowania: 226 494,06 pln
Projekt dofinansowany w ramach działania 1.5 'Rozwój produktów i usług w MŚP', typ 1.5.A 'Wsparcie innowacyjności produktowej i procesowej MŚP z wyłączeniem mikroprzedsiębiorstw działających do 2 lat'"