Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Dolny Śląsk Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Stomatolog Wrocław, dentysta Wrocław - MedicaDent 20-18500 PLN
Toruńska 2d Wrocław,
Dolnośląskie 51-164 +48 71 721 10 14
+48 734 497 901
kontakt@medicadent.pl

Czym zajmuje się ortodonta i kiedy warto się do niego udać?

Czym zajmuje się ortodonta i kiedy warto się do niego udać?

Z pewnością każdy z Państwa spotkał się w swoim życiu z pojęciem ortodonta, ortodoncja oraz leczenie ortodontyczne. Większości z nas ortodonta kojarzy się z prostowaniem zębów i aparatami zębowymi. Skojarzenie to jest jak najbardziej właściwe, jednak nie jest to jedyna rola ortodonty.

Kim jest ortodonta i czym się zajmuje?

Ortodonta to lekarz dentysta, który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu i nieprawidłowości w ułożeniu zębów. Ortodonta diagnozuje i zapobiega problemom związanych z rozwojem szczęki i twarzy, a także stosuje różne metody korekcji, takie jak aparaty ortodontyczne, nakładki lub implanty. Celem ortodonty jest poprawa estetyki i funkcji uzębienia, a także zapewnienie prawidłowego oddychania, żucia i mówienia pacjentom.

Czym zajmuje się lekarz ortodonta i na czym polega leczenie ortodontyczne?

Obowiązki lekarza ortodonty są związane z poprawą funkcji i estetyki uzębienia pacjentów. Aby je spełnić, lekarz ortodonta musi wykonywać m.in.:

 • przeprowadzanie badania klinicznego i radiologicznego pacjenta,
 • ustalanie planu leczenia ortodontycznego i dobieranie odpowiednich aparatów,
 • wykonywanie zabiegów z zakresu ortodoncji, takich jak zakładanie, regulowanie i zdejmowanie aparatów stałych i ruchomych,
 • monitorowanie postępów leczenia i ocenianie jego efektów,
 • prowadzenie dokumentacji medycznej i statystycznej,
 • udzielanie pacjentom porad dotyczących higieny jamy ustnej i dbania o aparat ortodontyczny,
 • współpraca z innymi specjalistami stomatologicznymi, np. chirurgami szczękowo-twarzowymi, protetykami czy implantologami.

Co robi ortodonta, aby wyeliminować wadę zgryzu?

Aby na stałe wyeliminować wadę zgryzu, trzeba zdiagnozować jej przyczynę, a następnie się jej pozbyć. To czasem niełatwe zadanie dla ortodonty. Przyczyny wad zgryzu mogą wynikać, chociażby ze schorzeń laryngologicznych, które wpływają na oddychanie przez usta i powodują złe ustawienie zębów. Jeśli w tym przypadku wada zostanie źle zdiagnozowana, to niestety terapia ortodontyczna aparatem nie zlikwiduje przyczyny jej powstawania. Po pewnym czasie od leczenia zęby zazwyczaj wracają do swojego pierwotnego ułożenia.

W przypadku leczenia ortodontycznego małych dzieci w pierwszej kolejności zaleca się oduczenie ich złych nawyków, a dopiero w kolejnym kroku podejmuje się leczenie właściwe. Dzieci często nieprawidłowo układają język, wkładają palce do buzi oraz zbyt długo używają smoczków.

Pierwsza wizyta u ortodonty - kiedy?

W wielu przypadkach impulsem do wizyty u ortodonty są względy estetyczne. Każdy z nas chciałby mieć piękny i równy uśmiech. Estetyka jest jednym z efektów leczenia ortodontycznego, jednak podejmowane powinno być przede wszystkim z poniższych powodów:

 • wada zgryzu znacznie ogranicza ruchy żuchwy i utrudnia przeżuwanie;
 • zęby, które są nieprawidłowo ułożone i stłoczone, uniemożliwiają dokładne mycie. To niestety przyczynia się do powstawania próchnicy w miejscach, które są trudno dostępne;
 • krzywy zgryz powoduje nierówne przenoszenie siły na przyzębie, co w dużym stopniu przyczynia się do powstawania zmian patologicznych;
 • wada zgrywu powoduje wady wymowy. Poprawa ustawienia zębów eliminuje ten problem (poprawia się fonacja);
 • profilaktycznie w chorobach stawu skroniowo-żuchwowego.

Jak wygląda wizyta u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty jest wizytą konsultacyjną. Lekarz wykonuje zdjęcia i modele oraz wstępnie omawia wadę pacjenta. Po wykonaniu potrzebnych analiz pacjent umawiany jest na kolejną wizytę, na której jest ustalany plan leczenia, a także harmonogram kolejnych wizyt. Nierzadko na początku konieczne jest także podjęcie leczenia stomatologicznego, które ma na celu usunięcie powstałej próchnicy. Jedynie w przypadku zębów pozbawionych próchnicy można podjąć leczenie ortodontyczne.

Jak należy przygotować się do leczenia ortodontycznego?

Przed każdą wizytą u ortodonty należy zadbać o higienę jamy ustnej i dokładnie oczyścić. Pomoże to ortodoncie łatwiej dokonać diagnostyki. Jeśli wcześniej mieliście Państwo wykonywane zdjęcie rentgenowskie, tomografię 3D lub zdjęcie pantomograficzne, należy zabrać je ze sobą na wizytę u ortodonty. Przed pierwszą wizytą warto zapoznać się z różnymi metodami leczenia wad zgryzu. Z pewnością pozwoli to na ukojenie nerwów. To specjalista ortodontyczny zdecyduje, którą metodę zastosuje u Państwa, jednak zdobycie wcześniejszej wiedzy pozwala na uniknięcie stresu. Zazwyczaj wady zgryzu leczy się przy pomocy aparatu stałego lub aparatu ruchomego.

Prosimy nie obawiać się leczenia ortodontycznego. Miła atmosfera i wykwalifikowani lekarze to klucz do bezstresowego leczenia. Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania zapraszamy do kontaktu.