Z pewnością każdy z Państwa spotkał się w swoim życiu z pojęciem ortodonta, ortodoncja oraz leczenie ortodontyczne. Większości z nas ortodonta kojarzy się z prostowaniem zębów i aparatami zębowymi. Skojarzenie to jest jak najbardziej właściwe, jednak nie jest to jedyna rola ortodonty.
Kim jest ortodonta i czym się zajmuje?
Ortodonta to lekarz dentysta, który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu i nieprawidłowości w ułożeniu zębów. Ortodonta diagnozuje i zapobiega problemom związanych z rozwojem szczęki i twarzy, a także stosuje różne metody korekcji, takie jak aparaty ortodontyczne, nakładki lub implanty. Celem ortodonty jest poprawa estetyki i funkcji uzębienia, a także zapewnienie prawidłowego oddychania, żucia i mówienia pacjentom.
Czym zajmuje się lekarz ortodonta i na czym polega leczenie ortodontyczne?
Obowiązki lekarza ortodonty są związane z poprawą funkcji i estetyki uzębienia pacjentów. Aby je spełnić, lekarz ortodonta musi wykonywać m.in.:
- przeprowadzanie badania klinicznego i radiologicznego pacjenta,
- ustalanie planu leczenia ortodontycznego i dobieranie odpowiednich aparatów,
- wykonywanie zabiegów z zakresu ortodoncji, takich jak zakładanie, regulowanie i zdejmowanie aparatów stałych i ruchomych,
- monitorowanie postępów leczenia i ocenianie jego efektów,
- prowadzenie dokumentacji medycznej i statystycznej,
- udzielanie pacjentom porad dotyczących higieny jamy ustnej i dbania o aparat ortodontyczny,
- współpraca z innymi specjalistami stomatologicznymi, np. chirurgami szczękowo-twarzowymi, protetykami czy implantologami.
Co robi ortodonta, aby wyeliminować wadę zgryzu?
Aby na stałe wyeliminować wadę zgryzu, trzeba zdiagnozować jej przyczynę, a następnie się jej pozbyć. To czasem niełatwe zadanie dla ortodonty. Przyczyny wad zgryzu mogą wynikać, chociażby ze schorzeń laryngologicznych, które wpływają na oddychanie przez usta i powodują złe ustawienie zębów. Jeśli w tym przypadku wada zostanie źle zdiagnozowana, to niestety terapia ortodontyczna aparatem nie zlikwiduje przyczyny jej powstawania. Po pewnym czasie od leczenia zęby zazwyczaj wracają do swojego pierwotnego ułożenia.
W przypadku leczenia ortodontycznego małych dzieci w pierwszej kolejności zaleca się oduczenie ich złych nawyków, a dopiero w kolejnym kroku podejmuje się leczenie właściwe. Dzieci często nieprawidłowo układają język, wkładają palce do buzi oraz zbyt długo używają smoczków.
Pierwsza wizyta u ortodonty - kiedy?
W wielu przypadkach impulsem do wizyty u ortodonty są względy estetyczne. Każdy z nas chciałby mieć piękny i równy uśmiech. Estetyka jest jednym z efektów leczenia ortodontycznego, jednak podejmowane powinno być przede wszystkim z poniższych powodów:
- wada zgryzu znacznie ogranicza ruchy żuchwy i utrudnia przeżuwanie;
- zęby, które są nieprawidłowo ułożone i stłoczone, uniemożliwiają dokładne mycie. To niestety przyczynia się do powstawania próchnicy w miejscach, które są trudno dostępne;
- krzywy zgryz powoduje nierówne przenoszenie siły na przyzębie, co w dużym stopniu przyczynia się do powstawania zmian patologicznych;
- wada zgrywu powoduje wady wymowy. Poprawa ustawienia zębów eliminuje ten problem (poprawia się fonacja);
- profilaktycznie w chorobach stawu skroniowo-żuchwowego.
Jak wygląda wizyta u ortodonty?
Pierwsza wizyta u ortodonty jest wizytą konsultacyjną. Lekarz wykonuje zdjęcia i modele oraz wstępnie omawia wadę pacjenta. Po wykonaniu potrzebnych analiz pacjent umawiany jest na kolejną wizytę, na której jest ustalany plan leczenia, a także harmonogram kolejnych wizyt. Nierzadko na początku konieczne jest także podjęcie leczenia stomatologicznego, które ma na celu usunięcie powstałej próchnicy. Jedynie w przypadku zębów pozbawionych próchnicy można podjąć leczenie ortodontyczne.
Jak należy przygotować się do leczenia ortodontycznego?
Przed każdą wizytą u ortodonty należy zadbać o higienę jamy ustnej i dokładnie oczyścić. Pomoże to ortodoncie łatwiej dokonać diagnostyki. Jeśli wcześniej mieliście Państwo wykonywane zdjęcie rentgenowskie, tomografię 3D lub zdjęcie pantomograficzne, należy zabrać je ze sobą na wizytę u ortodonty. Przed pierwszą wizytą warto zapoznać się z różnymi metodami leczenia wad zgryzu. Z pewnością pozwoli to na ukojenie nerwów. To specjalista ortodontyczny zdecyduje, którą metodę zastosuje u Państwa, jednak zdobycie wcześniejszej wiedzy pozwala na uniknięcie stresu. Zazwyczaj wady zgryzu leczy się przy pomocy aparatu stałego lub aparatu ruchomego.
Prosimy nie obawiać się leczenia ortodontycznego. Miła atmosfera i wykwalifikowani lekarze to klucz do bezstresowego leczenia. Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania zapraszamy do kontaktu.
Ile trwa leczenie wady zgryzu?
Czas trwania leczenia wad zgryzu jest zależny od wielu czynników, takich jak rodzaj wady, jej stopień nasilenia oraz indywidualne potrzeby pacjenta. Przeważnie, leczenie problemów takich jak zgryz otwarty (brak kontaktu zębów górnych z zębami dolnymi), głęboki (zęby górne w dużym stopniu zakrywają zęby dolne) czy krzyżowy (zęby dolne zachodzą na górne), trwa od 12 do 24 miesięcy, jednakże czas ten może być krótszy lub dłuższy w zależności od konkretnego przypadku.
Proces leczenia może obejmować noszenie różnych rodzajów aparatów ortodontycznych - stałych lub ruchomych. W niektórych sytuacjach może być również konieczne przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych, szczególnie w przypadkach skomplikowanych wad.
Ważne jest, aby pacjent ściśle współpracował z lekarzem dentystą i systematycznie uczestniczył w wizytach kontrolnych. Regularne wizyty pozwolą na monitorowanie postępu leczenia i wprowadzenie ewentualnych korekt, co przyczyni się do osiągnięcia optymalnych rezultatów w przewidywanym czasie.
Specjaliści tacy jak w Centrum Stomatologii MedicaDent przeprowadzą dokładną diagnozę i zaproponują optymalny plan leczenia.