Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Dolny Śląsk Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Stomatolog Wrocław, dentysta Wrocław - Gabinet stomatologiczny 20-18500 PLN
Toruńska 2d Wrocław,
Dolnośląskie 51-164 +48 71 721 10 14
+48 734 497 901
kontakt@medicadent.pl

Czym zajmuje się ortodonta i kiedy warto się do niego udać?

Czym zajmuje się ortodonta i kiedy warto się do niego udać?

Z pewnością każdy z Państwa spotkał się w swoim życiu z pojęciem ortodonty, a także leczenia ortodontycznego. Większości z nas ortodonta kojarzy się z prostowaniem zębów i aparatami zębowymi. Skojarzenie to jest jak najbardziej właściwe, jednak nie jest to jedyna rola ortodonty. Ortodonta to lekarz, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu, a także korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów oraz leczeniem niektórych wad szczękowo-twarzowych. Lekarze ortodonci zajmują się diagnozą, leczeniem, a także profilaktyką dotyczącą wad zgryzu.

Aby na stałe wyeliminować wadę zgryzu, trzeba zdiagnozować jej przyczynę, a następnie się jej pozbyć. To czasem niełatwe zadanie dla ortodonty. Przyczyny wad zgryzu mogą wynikać chociażby ze schorzeń laryngologicznych, które wpływają na oddychanie przez usta i powodują złe ustawienie zębów. Jeśli w tym przypadku wada zostanie źle zdiagnozowana, to niestety leczenie aparatem ortodontycznym nie zlikwiduje przyczyny jej powstawania.. Po pewnym czasie od leczenia, zęby zazwyczaj wracają do swojego pierwotnego ułożenia. W przypadku leczenia ortodontycznego małych dzieci w pierwszej kolejności zaleca się oduczenie ich złych nawyków, a dopiero w kolejnym kroku podejmuje się leczenie właściwe. Dzieci często nieprawidłowo układają język, wkładają palce do buzi oraz zbyt długo używają smoczków.

Dlaczego leczenie ortodontyczne jest ważne?

W wielu przypadkach impulsem do wizyty u ortodonty są względy estetyczne. Każdy z nas chciałby mieć piękny i równy uśmiech. Estetyka jest jednym z efektów leczenia ortodontycznego, jednak podejmowane powinno być przede wszystkim z poniższych powodów:

prawidłowo ustawione zęby umożliwiają prawidłowe gryzienie i żucie. Niektóre z wad zgryzu znacznie ograniczają ruchy żuchwy i utrudniają przeżuwanie,
zęby, które są nieprawidłowo ułożone i stłoczone, uniemożliwiają dokładne mycie. To niestety przyczynia się do powstawania próchnicy w miejscach, które są trudno dostępne,
krzywy zgryz powoduje nierówne przenoszenie siły na przyzębie, co w dużym stopniu przyczynia się do powstawania zmian patologicznych,
w niektórych przypadkach wady zgryzu powodują wady wymowy. Poprawa ustawienia zębów eliminuje ten problem (poprawia się fonacja).
Niekiedy leczenie ortodontyczne wykorzystuje się profilaktycznie w chorobach stawu skroniowo-żuchwowego.

Jak można przygotować się do leczenia ortodontycznego?

Pierwsza wizyta u ortodonty jest wizytą konsultacyjną. Lekarz wykonuje zdjęcia i modele oraz wstępnie omawia wadę pacjenta. Po wykonaniu potrzebnych analiz, pacjent umawiany jest na kolejną wizytę, na której jest ustalany plan leczenia, a także harmonogram kolejnych wizyt. Nierzadko na początku konieczne jest także podjęcie leczenia stomatologicznego, które ma na celu usunięcie powstałej próchnicy. Jedynie w przypadku zębów pozbawionych próchnicy można podjąć leczenie ortodontyczne.
Przed każdą wizytą u ortodonty należy zadbać o higienę jamy ustnej i dokładnie oczyścić. Pomoże to ortodoncie łatwiej dokonać diagnostyki. Jeśli wcześniej mieliście Państwo wykonywane zdjęcie rentgenowskie, tomografię 3D lub zdjęcie pantomograficzne, należy zabrać je ze sobą na wizytę u ortodonty. Przed pierwszą wizytą warto zapoznać się z różnymi metodami leczenia wad zgryzu. Z pewnością pozwoli to na ukojenie nerwów. To ortodonta zdecyduje, którą metodę zastosuje u Państwa, jednak zdobycie wcześniejszej wiedzy pozwala na uniknięcie stresu. Zazwyczaj wady zgryzu leczy się przy pomocy aparatu stałego lub aparatu ruchomego.

Prosimy nie obawiać się leczenia ortodontycznego. Miła atmosfera i wykwalifikowani lekarze to klucz do bezstresowego leczenia.
Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania zapraszamy do kontaktu.