Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Dolny Śląsk Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Stomatolog Wrocław, dentysta Wrocław - MedicaDent 20-18500 PLN
Toruńska 2d Wrocław,
Dolnośląskie 51-164 +48 71 721 10 14
+48 734 497 901
kontakt@medicadent.pl

Ortodonta a dentysta, stomatolog — czym się różnią?

Ortodonta a dentysta, stomatolog — czym się różnią?

Czym zajmuje się ortodonta i na czym polega leczenie ortodontyczne ?

W miarę rozwoju nauki i medycyny coraz większą uwagę poświęca się prawidłowym relacjom kostnym i zębowym w obszarze jamy ustnej. W gabinecie stomatologicznym zagadnieniem tym zajmuje się lekarz ortodonta. Ortodonta nie tylko skupia się na wadach zgryzu, ale też na wadach kostnych, a w głównej mierze na ich zapobieganiu. Odpowiedni czas leczenia zapewnia optymalne wyniki. Rozwój kostny, który następuje już w łonie matki, należy kontrolować przez cały czas jego wzrostu. Monitoring zapewni dziecku i przyszłemu dorosłemu jak najmniejsze prawdopodobieństwo powstania wad, a w następstwie problemów kostnych.

Nie oznacza to, że każdego noworodka powinien oglądać lekarz ortodonta, a jedynie że wiedza na temat prawidłowego rozwoju bazy kostnej twarzoczaszki powinna być poszerzona o kontrole położnej, pediatrów i lekarzy ogólnych, a także rodziców. Ponieważ dziedzina ta dynamicznie się rozwija, konieczne jest stałe doskonalenie i nowelizacja wiedzy poprzez odpowiednią literaturę i kursy, niejednokrotnie za granicami kraju. W Medicadent – ortodonta Wrocław pozostajemy na bieżąco z najnowszymi badaniami ze wszystkich dziedzin stomatologii i prezentujemy poziom odpowiadający innym, prężnie rozwijającym się ośrodkom na całym świecie.

Każdy ortodonta ma świadomość, jak istotnym czynnikiem w rozwoju szczęki, żuchwy i całej twarzoczaszki są prawidłowe relacje mięśniowe zapewniające właściwy pasaż powietrzny, prawidłowe oddychanie, przełykanie i ssanie. Za wytworzenie prawidłowych warunków do rozwoju kostnego dziecka odpowiedzialne są również język, mięśnie policzków, podniebienie miękkie i mięśnie warg.

W jaki sposób język może wpłynąć na wadę zgryzu?

W przypadku języka kluczowa jest jego praca i ułożenie, które może zostać zaburzone przez, jakby się mogło wydawać, mało istotny element, jakim jest wędzidełko języka. Jeśli wędzidełko nie pozwala na właściwą pracę języka, nie spełni on swojej roli i wpłynie niekorzystnie na rozwój szczęki. W efekcie doprowadzi to do zwężenia szczęki i konieczności leczenia chirurgicznego i ortodontycznego. Podcinając wędzidełko, umożliwiamy językowi normalną pracę – dziecko będzie mogło ssać pierś, układać język wysoko na podniebieniu i stymulować go do prawidłowej rozbudowy.

Ponieważ wszystkie struktury tzw. układu stomatognatycznego są ze sobą połączone, ortodonta wie, że nie można mówić o nich w odizolowaniu od innych elementów. Język ma wpływ nie tylko na przełykanie i szczękę, ale i na to, czy będziemy prawidłowo oddychać. Zwężenie szczęki i dolne ułożenie języka utrudnia oddychanie i zwiększa ryzyko wtórnych zakażeń dróg oddechowych. Powietrze powinno przechodzić przez jamę nosową w drodze do płuc, aby zostać ogrzane, nawilżone i odkażone przy wsparciu NO (tlenkiem azotu) z zatok. Dodatkowo, nosowy tor oddychania właściwie rozkłada ciśnienie między jamą ustną a jamą nosową, co wspomaga rozwój tego obszaru. Dzieci, które oddychają przez usta, dostarczają swoim płucom nieoczyszczone, suche i zimne powietrze, co zwiększa zachorowalność na choroby dróg oddechowych. Ustny tor oddychanie sprawia, że szczęka zwęża się i nie zabezpiecza miejsca na zęby stałe, które są większe i jest ich więcej niż zębów mlecznych.

Pierwsza wizyta u ortodonty – kiedy powinna się odbyć?

Jeśli ortodonta ma możliwość leczenia dziecka odpowiednio wcześnie, jest w stanie zmodyfikować wzrost kostny przez właściwie zastosowane trainery, aparaty, ćwiczenia mięśniowe oraz zredukować parafunkcje, np. ssania kciuka.

Po zakończonym okresie wzrostu kostnego, w przypadku wad o umiarkowany i małym nasileniu, jesteśmy w stanie wykorzystać aparaty stałe – hyrax i inne ekspandery do zmiany układu kostnego. W nasilonych przypadkach w grę wchodzi już nie tylko ortodonta, ale i chirurg szczękowo- twarzowy.

Po zakończeniu wzrostu nie zawsze da się w pełni wyleczyć pacjenta. Ze względu na jego trwałe nawyki i pracę mięśni może dochodzić do nawrotów. Dlatego tak ważne jest, aby ortodonta odpowiednio wcześniej zauważył nieprawidłowości. Jest on w stanie wówczas odpowiednio wcześnie zmodyfikować wzrost i zapobiec poważnym konsekwencjom.

W leczeniu zębów dziecka nie mniej istotna jest współpraca ortodonty i rodzica. Leczenie małego człowieka to nie tylko noszenie aparatu i wizyta raz na miesiąc u logopedy. To codzienna praca z dzieckiem, którą porównać można do pracy nad innymi rejonami naszego ciała, np. aby wzmocnić mięśnie czy uzyskać prawidłową rzeźbę ciała chodzimy na siłownię, uprawiamy sport z odpowiednią częstotliwością i wytrwałością. Praca nad mięśniami twarzoczaszki wymaga równie konsekwentnych i mozolnych ćwiczeń, aby przynieść pozytywne efekty.

Leczenie dorosłych pacjentów nie modyfikuje wzrostu, który dawno już został zakończony. Ortodonta lecząc wadę stara się przywrócić prawidłowe relacje kostne i zębowe, a także drożność dróg oddechowych.

Jakie są różnice pomiędzy ortodontą a stomatologiem?

Stomatolog to lekarz zajmujący się stanem ogólnym uzębienia. Leczy ubytki, pomaga w utrzymaniu prawidłowej higieny. Uzupełnia braki zębowe, dzięki czemu pacjent może prawidłowo funkcjonować, żuć, trawić. Z jego pomocą stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie otaczające jamę ustną pracują prawidłowo. Lekarz jest pierwszą osobą, do której najczęściej zgłasza się pacjent z problemami z zakresu zdrowia jamy ustnej i okolic. Dlatego dużą rolę odgrywa wiedza ogólna, która umożliwia skierowanie pacjenta bezpośrednio do odpowiedniego specjalisty, jakim w tym przypadku jest lekarz ortodonta. Nieprawidłowe ułożenie zębów mlecznych i przechylenie stałych, bóle stawów, ścieranie zębów i nieodpowiednie relacje szczękowe, powinny wzbudzić niepokój u lekarza stomatologa.

Leczenie ortodontycznie to nie tylko ładniejsze ustawienie zębów. Pacjenci zgłaszają się do ortodonty z innymi problemami, typu bóle głowy, migreny, zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych, zaburzenia równowagi, bruksizm (ścieranie zębów).

Niejednokrotnie wada zgryzu doprowadza do zaburzeń snu – chrapania, bezdechów sennych, a to wiąże się bezpośrednio z zagrożeniem życia. Ortodonta więc może nie tylko estetycznie, ale i funkcjonalnie poprawić jakość życia pacjenta.

Ważna współpraca lekarz stomatolog-ortodonta

Odpowiednio poprowadzona współpraca ortodonta-stomatolog ogólny, jest bardzo ważna i może na wielu poziomach ograniczyć konieczność późniejszego leczenia.

Takie elementy, jak wychylone siekacze, szpara niedogryzowa pomiędzy zębami przednimi, przerośnięte wędzidełko języka, niedrożny nos, braki zębowe, nadmierne ubytki próchnicowe, przerośnięte migdałki podniebienne, nosowa mowa, zaburzenia snu, a nawet moczenia nocne czy częste stany zapalne dróg oddechowych powinny wzbudzić czujność rodziców i potrzebę wizyty u ortodonty.

Zdarza się, że lekarz stomatolog nie analizuje wyżej wymienionych objawów i czeka na dalszy rozwój wypadków. Stwarza to zagrożenie dla zdrowia pacjenta, który nie powinien czekać.

Dlaczego Medicadent – ortodoncja Wrocław?

W Medicadent kładziemy ogromny nacisk na całościowe leczenie pacjenta. Pacjent lub rodzic pacjenta najczęściej nie wie, z jakiego powodu występuje dany problem. Wie natomiast, że coś go niepokoi i szuka zintegrowanej pomocy. W Medicadent – ortodonta Wrocław, zapewniamy taką pomoc, gdyż działamy zespołowo – lekarz stomatolog Wrocław, ortodonta, chirurg, protetyk, pedodonta, higienistka. W celu właściwej diagnostyki i leczenia wykorzystujemy dostępne narzędzia technologiczne jak pantomograf, cefalograf, tomograf, CEREC i programy diagnostyczne.

Taka współpraca daje nam, i przede wszystkim naszym pacjentom, pewność, że wykorzystujemy wszystkie dostępne środki, aby pomóc i wyleczyć każdy indywidualny przypadek.