Wychodząc naprzeciw estetycznym oczekiwaniom pacjenta lekarze dentyści często decydują się na zastosowanie w leczeniu licówek. Licówkami nazywamy uzupełnienia protetyczne pokrywające tylko powierzchnię wargową/policzkową zęba naturalnego.
Zalety licówek
Niewątpliwą ich zaletą jest oszczędność tkanek twardych zęba i zmniejszenie dzięki temu inwazyjności zabiegu i ryzyka powikłań endodontycznych.
Kiedy stosujemy licówki
Stosowane są one w przypadku zniszczenia powierzchni wargowej/policzkowej zębów, korekcji koloru, powierzchni czy kształtu, np. przy dysplazji szkliwa, odłamaniu fragmentu brzegu siecznego czy zamknięciu niewielkiej diastemy. Istnieją również pewne sytuacje, w których należy odstąpić od zastosowania licówek. Są to liczne wypełnienia korony zęba czy bruksizm.
Rodzaje licówek
W zależności od użytego materiału wyróżniamy licówki kompozytowe i licówki porcelanowe. Zaletą licówek kompozytowych jest szybkość ich wykonania, możliwość łatwej modyfikacji kształtu i koloru, jak i cena. Licówki porcelanowe są natomiast dużo trwalsze, ładniejsze co wiąże się z wyższą ceną.