Fundusze Europejskie Program Regionalny Rzeczpospolita Polska Dolny Śląsk Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Dentysta Wrocław, Stomatolog Wrocław - MedicaDent 20-18500 PLN
Toruńska 2d Wrocław,
Dolnośląskie 51-164 +48 71 721 10 14
+48 734 497 901
kontakt@medicadent.pl

Klinika stomatologiczna a stomatolog – jakie są różnice?

Klinika stomatologiczna a stomatolog – jakie są różnice?

W Polsce możemy pochwalić się jednymi z najlepszych specjalistów z zakresu implantologii i protetyki w Europie. Już teraz na leczenie do naszych ekspertów przyjeżdżają pacjenci z Niemiec, Skandynawii oraz Anglii. Polska stomatologia osiągnęła wysoki poziom, który doceniany jest przez obywateli wielu krajów. Warto zastanowić się, czy każdy gabinet stomatologiczny wpisuje się w standardy, jakie są przypisywane polskim lekarzom. Czy wszędzie, zarówno w klinice, jak też w zwykłym gabinecie stomatologicznym otrzymamy taką samą pomoc oraz wsparcie. Czy klinika stomatologiczna we Wrocławiu jest tym samym, co mały gabinet w tym samym mieście?
Zgodnie z definicją, gabinet jest specjalistycznym pomieszczeniem pracy specjalistów, w tym przypadku stomatologa. Kliniką określamy, zgodnie z definicją, specjalistyczny oddział w szpitalu lub osobny budynek, w którym oprócz leczenia pacjentów prowadzone są prace naukowe i dydaktyczne. Już z tych krótkich opisów możemy więc wywnioskować, że klinika różni się od gabinetu stomatologicznego. Nie znaczy to jednak, że jest ona czymś lepszym. Praca zatrudnionych w klinice specjalistów, skoncentrowana jest na nieustannym rozwoju, którego efekty są kluczowe dla tej konkretnej dziedziny medycyny.

Gabinet a klinika stomatologiczna z Wrocławia – co łączy te dwa miejsca?

Należy wiedzieć, że w obu tych miejscach otrzymamy pomoc z zakresu leczenia stomatologicznego. Stomatologia jest bardzo szeroko pojętą dziedziną medycyny, którą możemy podzielić na jeszcze wiele mniejszych obszarów. Wszystkie jednak skoncentrowane są na leczeniu zębów, przyzębia oraz wszelkich tkanek jamy ustnej. W gabinecie i klinice stomatologicznej pracują lekarze o odpowiednich kwalifikacjach. Warunkiem możliwości wykonywania tego zawodu jest ukończenie studiów medycznych o właściwej specjalizacji stomatologicznej. Podobnie, jak w klinice, także w gabinecie stomatologicznym mamy szansę skorzystać z różnych technik leczenia w zależności od problemu i poziomu jego zaawansowania. Każda placówka medyczna koniecznie musi wyróżniać się sterylną czystością, a pracujący w niej zespół przestrzegać restrykcyjnych zasad higieny. Jest to weryfikowane i regularnie sprawdzane przez Kontrolę Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Pod tym względem gabinet i klinika są podobne, podlegają tym samym zasadom higieny pracy.
Mimo tylu podobieństw występują również różnice. Klinika stomatologiczna i gabinet nie są określeniami, których możemy użyć w kontekście tych samych placówek medycznych. Poświęćmy więc nieco więcej uwagi różnicom między nimi. Czym różni się klinika stomatologiczna od gabinetu stomatologicznego?

Dostęp do wielu specjalistów i szerokiego zakresu usług

Stomatologia jest dziedziną składającą się z wielu specjalizacji. Wyróżniamy m.in. higienę i profilaktykę, która dotyczy regularnych przeglądów zębów, a także piaskowania, fluoryzacji, skalingu i lakowania. Mówiąc o stomatologii estetycznej, mamy na względzie przede wszystkim wybielanie zębów, ich konturowanie i korygowanie, kosmetyczne wypełnienia, licówki i korony. Leczenie próchnicy z kolei dotyczy leczenia zachowawczego. Jak wiadomo jest to jeden z największych problemów Polaków. Kolejny obszar stomatologii to pedodoncja, dziedzina zajmująca się leczeniem najmłodszych pacjentów, obejmuje okres ząbkowania, profilaktykę ortodontyczną i próchnicy. Jeżeli chcemy zrekonstruować zniszczone zęby i odbudować braki, powinniśmy umówić się na konsultację z protetykiem. Z problemem utraconego zęba najlepiej poradzi sobie implantolog, a wadę koryguje ortodonta. To tylko przykłady obszarów z zakresu stomatologii. Już na podstawie tych kilku można stwierdzić, że wymagają one konkretnej wiedzy i umiejętności, które oferuje m.in. zarówno gabinet jak i klinika stomatologiczna z Wrocławia. Jednak w klinice stomatologicznej możemy spotkać się z większą ilością specjalistów, których może nie posiadać gabinet stomatologiczny. Jednakże nie jest to regułą, ponieważ gabinety stomatologiczne są niezwykle rozwinięte i posiadają coraz więcej specjalistów z zakresu stomatologii, implantologii czy protetyki.
To podstawowa, ale jednocześnie najbardziej znacząca różnica między kliniką stomatologiczną a stomatologiem. W wielu przypadkach mały gabinet jest skoncentrowany na jeden z dziedzin stomatologii i możemy nie otrzymać w nim wsparcia w każdym zakresie leczenia zębów. Podczas wizyty kontrolnej może się okazać, że konieczne jest podjęcie leczenia na kilku obszarach jednocześnie. Klinika stomatologiczna we Wrocławiu oferuje szeroki zakres usług ze względu na wszechstronność zespołu. Obejmuje on stomatologię zachowawczą, ortodoncję, implanty, protetykę, protetykę CEREC, endodoncję, rentgenodiagnostykę, stomatologię estetyczną, stomatologię dziecięcą i profilaktykę.

Wykwalifikowani specjaliści, potwierdzone umiejętności i wykształcenie

W żadnej z dziedzin medycyny nie powinna zdarzyć się sytuacja, że naszym leczeniem zajmuje się lekarz bez odpowiedniego doświadczenia, kwalifikacji czy umiejętności. Mały gabinet stomatologiczny otworzyć może być założony przez stomatologa, który samodzielnie zajmuje się leczeniem stomatologicznym. Większe gabinety stomatologiczne, oferują większą ilość specjalistów, dzięki czemu leczenie jest łatwiejsze dla pacjentów. Takim gabinetem jest właśnie Medicadent, gdzie dzięki wielu specjalistom jesteśmy w stanie zapewnić Państwu leczenie zębów w wielu zakresach. Klinika stomatologiczna to miejsce, gdzie zatrudniona jest zazwyczaj duża ilość specjalistów, którzy poddawani są wieloetapowemu procesowi rekrutacji. Ich umiejętności i wiedza są weryfikowane, co pozwala stwierdzić, w jakim zakresie stomatolog będzie mógł pomóc swojemu pacjentowi. Zarówno klinika stomatologiczna jak i gabinet stomatologiczny we Wrocławiu to przede wszystkim wszechstronny zespół, a nie jeden specjalista. To jeden organizm, składający się z kilkunastu komórek. Wśród nich jest członkini IAO-International Association for Orthodontics od 2008 r., lekarz dentysta zajmujący się leczeniem endodontycznym pod mikroskopem i leczeniem protetycznym również w technice CAD-CAM, specjalista z zakresu chirurgii stomatologicznej, leczenia zapobiegawczego, endodoncji, stomatologii estetycznej i protetyki. Są to więc miejsca, gdzie można skorzystać z leczenia z każdego zakresu stomatologii, ale też jest pewność, że leczenia podejmuje się wykwalifikowany i zweryfikowany podczas rekrutacji lekarz.

Dostęp do zaawansowanej technologii

W przypadku kliniki możliwości technologiczne są większe, co wynika z szerszego obszaru podejmowanych działań, a to oznacza też konieczność współpracy z większą ilością producentów urządzeń i narzędzi medycznych. Stała współpraca bazuje na obustronnych korzyściach, często też z możliwością atrakcyjniejszej oferty. Jednak zarówno klinika stomatologiczna jak i gabinet stomatologiczny z Wrocławia może zaproponować swoim pacjentom m.in. protetykę CEREC. Przy jego pomocy możliwe jest zeskanowanie, zaprojektowanie i wykonanie wszelkiego rodzaju prac protetycznych. Wykorzystywana jest w tym celu wirtualna projekcja trójwymiarowa. Badanie tomograficzne przeprowadzane jest z użyciem tomografu i najwyższej rozdzielczości. Pozwala to na większą precyzję i szczegółowość obrazu.
Zaawansowana technologia pozwala na podjęcie leczenia w zakresie, które bez odpowiedniego urządzenia byłoby niemożliwe. Dotyczy to m.in. udrożnienia kanałów, które bez odpowiedniego powiększanie uważane są na niedrożne, usunięcia złamanych instrumentów endodontycznych czy też innych zabiegów, które wymagają doskonałej widoczności i ponadprzeciętnego oświetlenia. Klinika stomatologiczna we Wrocławiu na tym obszarze korzysta z mikroskopu nowej generacji SmartOPTIC. Duże powiększenie w połączeniu z silnym światłem daje możliwość wykonywania takich czynności, które w normalnych warunkach nie mogłyby zostać przeprowadzone.

Większa dostępność terminów

Dolegliwości związane z uzębieniem często są bardzo dokuczliwe. Nierzadko pojawiają się bez żadnego ostrzeżenia i wymagają natychmiastowej reakcji ze strony specjalistów. W gabinecie zazwyczaj musimy wykazać się dużą cierpliwością, ponieważ termin najbliższej wolnej wizyty jest bardzo odległy. Jednakże nie jest to regułą! W większych gabinetach stomatologicznych spotykamy się z krótkimi okresami oczekiwania na specjalistę, a także, w trudnych przypadkach, możemy liczyć na pomoc od razu. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach każdy kolejny dzień powoduje pogłębienie i nasilenie się problemu. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak długo czekam?
Stomatolog pracujący sam i mający mały gabinet stomatologiczny może w jednej godzinie przyjąć tylko jednego pacjenta. W klinice lub większym gabinecie stomatologicznym, proces rejestracji przebiega w zupełnie inny sposób, ponieważ do dyspozycji pacjentów jest kilku specjalistów. To oznacza, że czas oczekiwania na najbliższą wizytę jest nawet kilkakrotnie krótszy niż u stomatologa. Klinika stomatologiczna i większy gabinet stomatologiczny we Wrocławiu są też czynne w godzinach zarówno porannych i popołudniowych, jak też wieczornym. Nawet osoby pracujące otrzymają dogodny dla nich termin wizyty.

Dlaczego warto wybrać Medica Dent?

Spełniamy wszystkie przedstawione wyżej zalety, dzięki którym zyskujemy przewagę nad małym gabinetem. Dzięki szerokiemu zakresowi usług i wykwalifikowanej kadrze lekarzy Medica Dent może pomóc każdemu pacjentowi niezależnie od rodzaju i stopnia zaawansowania problemu. Korzystamy z najnowszych technologii, zwiększając tym samym skuteczność, bezpieczeństwo oraz efektywność leczenia. Dodatkowo pacjenci mogą liczyć na atrakcyjne ceny, które mają na celu umożliwić wszystkim pacjentom korzystanie z usług naszego gabinetu stomatologicznego. Czas oczekiwania na wizytę został maksymalnie skrócony, co wynika z zatrudnienia wielu specjalistów oraz pomocy asystentek stomatologicznych. Duże znaczenie dla funkcjonowania kliniki ma też system rejestracji, za który odpowiada nie tylko nowoczesne oprogramowanie, ale też odpowiednio przeszkolona rejestratorka. Medica Dent może pomóc pacjentom nie tylko z Polski, ale też z innych krajów. Lekarze posługują się językami obcymi, co ułatwia komunikację, a inny język nie stanowi bariery we wzajemnym zrozumieniu. Kompetencje zespołu potwierdzają liczne certyfikaty, jak np. ukończenia kursów „Praktyczny kurs planowania leczenia ortodontycznego”, „Wpływ terapii aparatami mio funkcyjnymi na rozwój twarzy w okresie uzębienia wczesnego, mieszanego i stałego”, a także „Leczenie wad zgryzu systemem Damona”.
Różnice między kliniką stomatologiczną, a małym gabinetem stomatologicznym są nie tylko duże, ale bardzo znaczące dla komfortu pacjenta, skuteczności leczenia i jego bezpieczeństwa. W kwestii zdrowia nie powinno się uznawać najmniejszych kompromisów, wybór miejsca leczenia i stomatologa musi być świadomi i przemyślany.